Svátky, festivaly, oslavy v Nepálu
Leden
Únor
Tibetský Nový rokJedním z lákadel tohoto nepálského festivalu je už i místo konání. Bodnath Stupa je prostě okouzlující. Architektura, slavnostní výzdoba i dech beroucí výhled na Himaláje. Samotná oslava je pak třídenní, buddhističtí mniši dávají požehnání a rodiny mají den volna, aby se mohly sejít a slavit spolu. Chcete-li tedy spojit zajímavý kulturní zážitek s ohromující přírodou a architekturou, pak v Nepálu nesmíte chybět.
Saraswati Pooja
Tento nepálský svátek je oslavou Saraswati, bohyně učení. Hlavní oslavy probíhají v Káthmándů, státní představitelé se ukážou na náměstí Durbar a přivítají jaro. Máte-li rádi radostné svátky spojené s oslavou jara a uctíváním moudrých božstev, nenechte si tento nepálský ujít.
Březen
HoliStarobylý hinduistický festival v Nepálu je festivalem barev. Oslavuje vítězství dobra nad zlem a přispívá k zlepšení mezilidských vztahů. Lidé na sebe v tento čas házejí balónky naplněné vodou a malují zářivými barvami, které často vyrábějí sami doma.
Chaitra Dashain
Tato slavnost se v Nepálu koná každý rok během března a dubna na počest vítězství hrdiny z eposu Ramayana nad Rawanem, zlým králem Lanky (Sri Lanka). Lidé Věří, že Ramovi dopomohla k dosažení vítězství síla bohyně Durga, která je při této příležitosti v Nepálu též uctívána.
Duben
Ghode JatraNezasvěcení jsou často unešeni nádherou skvělých koní Královské nepálské armády. Závody koní a jiné atrakce se pořádají v Tundekhel, což je divadlo pod otevřeným nebem. Říká se, že tato událost je v Nepálu slavena od dob, kdy lidé pohřbili démona do půdy Tundekhel, která musí být každý rok udupána, aby démon nepovstal.
Bisk Jatra
Při této příležitosti předvádějí lidé ze starého království Bhaktapur a jeho sousedství drama, jež přetrvalo staletí. Obrazy rozhněvaných a ďábelských božstev jsou umístěny na vozy, které jsou poté taženy částmi nepálského města Bhaktapur. Při této příležitosti se koná bolestivá ceremonie provrtávání jazyků. Věří se totiž, že kdo vydrží, může po smrti dosáhnout nebe.
Květen
Rato Machhendranath JatraTento festival se v Nepálu koná na oslavu boha deště. Během května lidé v údolí Kathmandu, kteří byli kdysi závislí na zemědělství, stále uctívají boha deště a děkují mu za déšť. Lidé z Patanu ozdobí vůz a táhnou ho. Čtyři kola mají reprezentovat moc boha.
Buddha Jayanti (11.5.)
Nepálský festival na oslavu Buddhy. Tento den se Buddha narodil v Lumbini, ten samý den za úplňku dosáhl osvícení v Bodhgaya a poté přešel do nirvány. Tento den se v Nepálu také nazývá třikrát požehnaný. Můžete se zde setkat se slonem zdobeným obrázkem Buddhy. V noci všude svítí svíčky a lampióny.
Červen
Red Machhendranath JatraV dávných dobách prošlo údolí Káthmándú v Nepálu mnohými hladomory ohrožujícími životy prostých lidí a tak byl bůh Red Machhendranath požádán o déšť. Když kaskády deště dopadaly do údolí s požehnáním boha, místní lidé začali jako poctu slavit Red Machhendranath Jatra. Vůz, ve kterém sedí Red Machhendranath, jezdí po celém údolí a lidé za ním chodí, aby oslavili jeho všemohoucnost pomocí puja předmětů.
Červenec
GunlaTento nepálský festival je slaven buddhisty z údolí Káthmándú. Měsíc dlouhé svátky oslavují "ústup dešťů". Tato událost je dobrou příležitostí k modlení, půstu, meditacím a zpěvu náboženských písní. Důležité buddhistické kláštery a sochy v Nepálu jsou otevřeny a vystavovány. Připomíná se Buddhovo učení.
Srpen
Gai JatraNepálský festival Gai Jatra je festivalem satiry a vtipu. Umělci i ostatní zesměšňují současnou politiku, sociální i jiné anomálie. Ti, jejichž blízcí nedávno zemřeli, se dělí o své trápení a uklidňují se, jelikož věří, že duše jejich zemřelých byly bezpečně přepraveny na svou posmrtnou pouť.
Janai Purnima
O tomto nepálském svátku zpívají Brahminové a Kshetrisové Gayatri mantra a vyměňují si svou posvátnou nit (Janai). Hinduisté i buddhisté si okolo zápěstí uvazují nit červenou nebo žlutou. Lidé totiž Věří, že dokáže ochránit před zlem. Věřící navštěvují Gusaikund v Rasuwa a chrám Kumbheshwar v Patanu. Chcete-li důkladně poznat tyto duchovní svátky, pak je tato událost v Nepálu tou správnou volbou.
Září
Indra JatraNepálský festival Indra, boha deště, je slaven v údolí Káthmándú s velkým nadšením. Vůz Kumari, bohyně života, je ve velkém procesí tažen přes hlavní ulice. Tento nepálský festival je obzvláště slavný díky ozvěnám bubnů a tancům maskovaných tanečníků.
Teej
Tento nepálský festival je festivalem žen. Vdané i svobodné ženy navštěvují svatyně Lorda Shivy. Tančí a zpívají písně. Lidé věří, že vdané ženy si díky oslavám tohoto dne udrží své manžele věrné a svobodným se zvýší šance na získání dobrého muže. Chcete-li tedy poznat místní tradice, pak do Nepálu vyražte.
Říjen
DashainTento festival je nejdůležitějším v Nepálu. Celá země je v nadšené prázdninové náladě, rodiny se scházejí, aby mohly oslavovat společně. Každé ráno se lidé modlí k bohyni Durga a navštěvují různé hinduistické chrámy. Chcete-li poznat místní zvyky a kulturu, uděláte nejlépe, když přímo do Nepálu vyrazíte.
Tihar
Tihar je jedním z nejmagičtějších festivalů, kterých budete svědkem, a to nejen v Nepálu. Je znám též jako festival světel, uctívá jak Yama, pána smrti, tak Lakshmi, bohyni prosperity. Po pět dnů je Nepál pokryt drobnými lampičkami a svíčkami zdobícími domy, chrámy a ulice. Každý den má svůj význam a tak se rozhodně nebudete nudit.
Listopad
DeepawaliTento festival je považován v Nepálu za druhý největší, také se nazývá festival světel. Lidé se modlí k bohyni Lakshmi, jež je hlavní bohyní prosperity a dobrého osudu. Lidé zapalují lampičky, aby vstoupila i do jejich domu. Poslední den festivalu si bratři a sestry dávají oblečení, případně sladkosti a podobně. Věří se, že výměnou budou uchráněni od smrti a dalších ďáblů. Chcete-li tedy poznat opravdový duchovní nepálský život, pak neváhejte a vydejte se na cestu.
Mani Rimdu
O tomto nepálském festivalu přehrávají buddhističtí mniši starodávný příběh. Jejich klášter v Thyangbache je tzv. na vrcholku světa, den cesty od zbytku civilizace. Mniši nejprve vyprávějí příběh o vítězství buddhismu nad animistickým náboženstvím starého Tibetu. Mniši mají krásné papírové masky a složitě tkané brokátové kostýmy. Pak už konečně přichází na řadu přehrávání děje, jež trvá po tři noci. Poslední noc se sejdou šerpové a připojí se k místním vesničanům v tanci šerpů. Tento nepálský festival se stává velmi populárním, nejen pro svoji duchovně zajímavou stránku, ale i pro nádherné prostředí v oblasti kláštera.
Prosinec
Bala ChadurdashiTento nepálský festival má spíše duchovní charakter. Rodiny, které ztratily příbuzné, zůstávají bdělé celou noc v chrámu Lorda Shivy, zapalují olejové lampy a zpívají písně. V Káthmándú jdou lidé do chrámu Pashupatinath, po ranní očistné koupeli vyrážejí do lesů a podél cesty sbírají sedm druhů zrní. Lidé věří, že sběr zrní z celého dne smyje hříchy Bala, mytologického muže, jenž byl přeměněn v démona. Zajímají-li vás duchovněji založené svátky, pak si tyto v Nepálu nenechte ujít.
Vibhaha Panchami
Tento nepálský festival patří mezi nejslavnější festivaly v Janakpuru. Připomíná a oslavuje svatbu Sita a Rama, jednoho z nejuctívanějších hinduistických božstev. Tato událost láka do Nepálu tisíce poutníků z hinduistických zemí, například Indie.